proLékaře.cz
Vážený pane doktore,

co by to bylo za První máj, kdyby nebyla řeč o lásce? A jelikož jsou polibky pod rozkvetlým stromem poněkud zprofanované, zaměřili jsme se tentokrát na blízkost i lásku člověka k domácím mazlíčkům. Čerstvý výzkum provedený americkými odbornými společnostmi potvrzuje, že tento náš hřejivý vztah pomáhá zmírňovat stres a překonávat zátěž spojenou s duševními poruchami.

A u zvířat, jež léčí, ještě zůstaneme, i když ve zcela jiném kontextu. Prvotní úspěchy transplantací prasečích orgánů lidem, jež proběhly letos v březnu, totiž přinesly naději, že by se systematické klinické zkoušení těchto zákroků mohlo brzy stát realitou. Co už se tedy v této oblasti podařilo a jaká cesta vede ke klinickému využití xenotransplantací?

Také před epidemiology a parazitology se v souvislosti s nákazou po přisátí klíštěte otevírá nová výzva – syndrom alfa-gal (AGS). Jedná se o typ potravinové alergie na masné výrobky, přičemž alergická reakce může být i život ohrožující. Šíří nebezpečný syndrom také tuzemská klíšťata?

Orální lichen planus (OLP) je stále velmi závažným a náročným stavem jak pro pacienty, tak pro zdravotníky. Náš aktuální přehled v kostce se zabývá řadou aspektů OLP − od etiologie přes klinické rysy a diagnostická kritéria až po současné terapeutické možnosti.

Loni aktualizované evropské doporučené postupy EPOS již zahrnují situace, kdy je u chronické rinosinusitidy s nosními polypy (CRSwNP) indikovaná biologická terapie monoklonálními protilátkami. Prakticky pojatý souhrn benefitů této modality (včetně možnosti ovlivnit přidružená onemocnění) i jejích limitací ve svém nedávném sdělení na půdě ČLS JEP nabídl přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice MUDr. Jan Vodička, Ph.D.

Kreditovaný e-learningový kurz, který se týká možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů, pro Vás připravil přednosta Hematologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze profesor Tomáš Kozák.

V našem čerstvém videopříspěvku se věnujeme problematice některých specifických geneticky podmíněných onemocnění v sociálně vyloučených lokalitách s romskými komunitami a jejich managementu, mj. v primární péči.

A nezapomněli jsme ani na pravidelný týdenní výběr čerstvých novinek z klinického výzkumu ve formě „minutového čtení“, tentokrát věnovaný vesměs masově rozšířeným civilizačním chorobám a pokrokům v jejich léčbě.

Pohodový májový den – zpříjemněný třeba procházkou s vaším domácím mazlíčkem a/nebo milovanou osobou – přeje za tým proLékaře.cz
Klára Mikušová

Novinky z oboru
Není zvíře jako zvíře aneb domácí mazlíčci jako klíč k duševnímu zdraví
Průzkum provedený Americkou psychiatrickou asociací (APA) a Americkou asociací veterinárního lékařství (AVMA) potvrdil, jak významně domácí mazlíčci…
Číst celý článek   Vydáno: 1. 5. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Jaká je budoucnost xenotransplantací? Prasečí játra i ledviny poprvé transplantovány lidem
Prvotní úspěchy transplantací prasečích orgánů živým lidem, které proběhly letos v březnu, přinesly vědcům naději, že by se klinické zkoušení těchto…
Číst celý článek   Vydáno: 30. 4. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Mohou být tuzemská klíšťata přenašeči nebezpečného syndromu alfa-gal?
Před epidemiology a parazitology se v souvislosti s nákazou po přisátí klíštěte otevírá další výzva – vedle encefalitidy a lymeské borreliózy jde o…
Číst celý článek   Vydáno: 2. 5. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
Orální lichen planus (OLP) je stále velmi závažným a náročným stavem jak pro pacienty, tak pro zdravotníky kvůli svým různorodým klinickým projevům…
Číst celý článek   Vydáno: 22. 3. 2024 | Zdroj: Péče o chrup
Biologická léčba chronické rinosinusitidy s nosními polypy umožňuje ovlivnit i přidružená onemocnění
Evropské doporučené postupy EPOS 2020 týkající se chronické rinosinusitidy s nosních polypů (CRSwNP) a jejich loňská aktualizace (EPOS/EUFOREA 2023)…
Číst celý článek   Vydáno: 2. 5. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/11
Přinášíme pravidelný týdenní výběr čerstvých novinek z klinického výzkumu ve formě „minutového čtení“.
Číst celý článek   Vydáno: 1. 5. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz

Videa

Shlédnout
VIDEO: Vzácná genetická onemocnění v romské populaci

Elektronické vzdělávání

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů

Přednosta Hematologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady profesor Tomáš Kozák vás v novém e-learningovém kurzu provede celým procesem…
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA
Odborná garance: prof. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc.
Vydáno: 15. 9. 2023 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 

Management peripartálního život ohrožujícího krvácení

Peripartální život ohrožující krvácení je závažná a častá komplikace provázející porod. Diagnostika se opírá o stanovení velikosti krevní ztráty a…
Vydáno: 29. 5. 2023 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning